
2021. november 4-én sor került dr. Tóth Eszter Zsófia Trianoni történetek Szabadkától Budapestig című könyvének első hivatalos vajdasági bemutatójára. A könyv a Szekeres László Alapítvány és a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ kiadásában jelent meg a Nemzeti Összetartozás Éve – Vajdaság program keretében.
A könyv témája a történelmi (trianoni) trauma feldolgozásának elősegítése széles körű levéltári kutatások segítségével, egyéni megéléstörténetekre alapozva – Szabadkától Budapestig. Történetek és történelem egy kötetben, mely nem a reménytelenségről szól elsősorban, hanem a túlélésről; sikeres és sikertelen életstratégiákról, menekülésről és legfőképp: emlékezésről.
Az egyéni „kivonulástörténetek”, s az azokat követő hosszú évtizedek múltán is érezhető következmények és hozadékok arcokkal, személyekkel és személyiségekkel társulnak egy időkapszula formájában az emberközelibb, megfogható(bb) feldolgozás, a valós megismerés céljából.
A könyv szerkesztője dr. habil Miklós Péter, aki sajnos magánjellegű okokból kifolyólag nem tudott a mai esten részt venni.
Ezen estén tehát a szerzőt, dr. Tóth Eszter Zsófia történészt, társadalomkutatót, írót köszönthettük, aki bemutatta a művet, annak szövevényes keletkezés- és háttértörténetét.
Köszönjük, hogy velünk tartottak!
Az eseményről további hírek és beszámolók az alábbi linkeken találhatók:
Magyar Szó: Trianoni történetek Szabadkától Budapestig (közlemény)
Pannon RTV: Trianoni történetek Szabadkától Budapestig (közlemény, képgaléria, videó)
Magyar Szó: Mindannyian érintettek vagyunk (beszámoló)
Magyar Szó: "Minden családban van titok, elhallgatás" (beszámoló)